top of page

 

«آيا كتاب مقدس در طول تاريخ تغيير كرده و يا تحريف شده است؟»

 

 

   بعضی ها بر این عقیده اند كه چون عهد جدید «بارها» ترجمه شده، بنابراین در طی مراحل مختلف ترجمه تحریف گردیده است. اگر برای این ترجمه ها از ترجمه های دیگری استفاده شده بود، در این خصوص جایی برای گفتگو وجود داشت.

   اما ترجمه ها مستقیماً از متن های یونانی، عبری و آرامی انجام شده و بر پایه ی هزاران نسخه ی خطی قدیمی بوده است. به عنوان مثال ما

می دانیم عهد جدیدی كه امروزه در اختیار داریم حقیقی است و با اصل آن همخوانی دارد، زیرا:

   ۱. تعداد بسیار زیادی رونوشت از نسخه هایه های خطی داریم، بیش از ۲۴۰۰۰ نسخه ی خطی.

   ۲. در ۵/۹۹% موارد، همه ی رونوشت ها كلمه به كلمه با یكدیگر همخوانی دارند.

   ۳. تاریخ این نسخه هایه های خطی به تاریخ نسخه ی اصلی بسیار نزدیك است (لینك را در انتهای این بخش ملاحظه كنید).

   زمانی كه متن یكی از این نسخه های خطی را با نسخه های دیگر مقایسه می كنیم، همخوانی موجود حیرت انگیز است. گاهی ممكن است دیكته ی كلمه ها متفاوت باشد و یا كلمه ها پس و پیش شده باشند اما این بسیار جزئی است. در خصوص ترتیب قرار گرفتن كلمه ها، بروس ام. متزگر، استاد بازنشسته ی علوم الهی، می گوید:

   «در زبان انگلیسی اگر بگوییم «سگ انسان را گاز می گیرد» یا «انسان سگ را گاز می گیرد» تفاوت فاحشی وجود دارد. در زبان انگلیسی ترتیب كلمه ها اهمیت دارد اما در زبان یونانی اینطور نیست. فقط یك كلمه است كه نقش فاعل را ایفا می كند صرف نظر از این كه كجای جمله قرار گیرد.» (لی. استرابل، بررسی مورد مسیح، انتشارات زوندروان، ۱۹۹۸، صفحه ۸۳)

   دكتر راوی زاكاریاس كه یك استاد مهمان در دانشگاه آكسفورد است، می گوید:

   «در حقیقت به صراحت می توان گفت كه عهد جدید از نظر تعداد اسناد موجود بهترین نوشته ی باستانی شناخته شده است و تنوع اسناد در دسترس و قابل استفاده نیز از این موضوع حمایت می كند و تناقضی در بین نیست. در نسخه های خطی باستان هیچ سندی وجود ندارد كه تا این اندازه سودمند و كامل باشد.» (راوی زاكاریاس، آیا انسان می تواند بدون خدا زندگی كند؟، انتشارات ورد، ۱۹۹۴، صفحه۱۶۲)

   عهد جدید معتبرترین سند قدیمی برای انسان است. صحت متن های آن به طور قطع از نوشته های افلاطون و ایلیاد هومر بیشتر است. برای

مقایسه ی عهد جدید با دیگر متن های قدیمی، اینجا را كلیك كنید. از عهد عتیق به طرز جالب توجهی خوب محافظت شده است.

   ترجمه های جدید به واسطه ی تعداد بسیار زیاد نسخه های قدیمی عبرانی و یونانی تایید شده اند و كشف طومارهای دریای مرده كه در سال ۱۹۴۸ انجام گرفت نیز از آن جمله است.

   این طومارها تقریباً قدیمی ترین بخش های موجود در میان تمامی کتاب های باقیمانده از عهد عتیق است كه به سال ۱۵۰ پیش از میلاد باز

می گردد. شباهت موجود در طومارهای كشف شده از دریای مرده و دستنوشته هایی كه حدود ۱۰۰۰ سال بعد نوشته شده اند، بیانگر این واقعیت است كه نگارندگان یهودی تا چه حد به نسخه برداری از كتاب مقدس اهمیت می دادند.

 

 

«چطور می توانیم با خداوند رابطه شخصی خود را آغاز نمائیم؟»

 

bottom of page