top of page

 

«معيارهای روابط جنسی را چگونه تعيين می كنيد؟»

 

سئوال: «خداوند در ارتباط با انواع مختلف روابط جنسی چه می گوید؟ ارزش های معنوی خدا در ارتباط با روابط جنسی كدامند؟»

 

   پاسخ ما:

   امروزه اغلب مردم روابط جنسی را بر پایه استانداردها و ارزش های معنوی شخصی خود تعیین می كنند. این منصفانه است، زیرا از طرفی رابطه جنسی یک مسئولیت شخصی است و بایستی شخصاً درباره آن تصمیم گرفت، ولی از طرف دیگر در یک رابطه جنسی معمولاً دو نفر دخیل هستند، بنابراین رابطه جنسی نمی تواند موضوعی با استانداردهای شخصی باشد، این طور نیست؟

   برخی معتقدند كه اگر شخص مقابل را دوست داشته باشید داشتن رابطه جنسی اشكالی ندارد. برخی اضافه می كنند كه اگر رابطه جنسی در محدوده یک رابطه متعهدانه باشد اشكالی ندارد. اما تعداد زیادی این گونه استدلال می كنند كه برای داشتن رابطه جنسی نه عشق لازم است و نه تعهد. صرفاً تفریح و هیجان دلیلی كافی برای برقراری یک رابطه جنسی است.

   تعداد زیادی از افراد هستند كه احساس می كنند هیچكس حق آن را ندارد تا در خصوص روابط جنسی معیارهایی را تعیین كند و معتقدند بایستی این گونه به این موضوع نگریست كه: داشتن رابطه جنسی با هر كس كه باشد اشكالی ندارد. شما چه فكر می كنید؟

   «آیا داشتن رابطه جنسی در این گونه مواقع صحیح است؟؟ وقتی كه: با كسی برای اولین بار بیرون می روید؟ با كسی كه به مدت چهار ماه بیرون رفته اید؟  با جنس مخالف؟ با همجنس خود؟ همراه با یك گروه؟ با یكی از والدین؟ با كسی كه مست یا خمار باشد؟ با كسی كه ندانسته به او قرص شادی آور خورانده باشند؟ با كسی كه بیماری واگیردار مقاربتی دارد اما به شما نگفته است؟ با كسی كه ایدز دارد اما به شما نگفته است؟

با خواهر یا برادر خود؟ با كسی كه ۱۵ سال سن دارد؟ با كسی كه در حال حاضر متاهل است؟ با كسی كه متاهل اما در حال جدا شدن است؟ با كسی كه فقط سه سال سن دارد؟ با كسی كه تمایلی ندارد؟ با كسی كه مجرد است، اما شما متاهل می باشید؟ با یك جسد؟

«پاسخ شما به این گزینه ها چیست؟ آری یا خیر؟»

   می بینید كه این مقوله می تواند تا چه اندازه گیج كننده باشد. آیا به نظر شما «داشتن رابطه جنسی با هر كس» هنوز هم یک مقیاس كاربردی است؟ بسیاری از ما مایلیم تا حد و مرزی را برای خود در نظر بگیریم: «من معیارهای خود را دارم. به نظر من سه مورد از موارد بالا بیمارگونه است ولی بقیه اشكالی ندارد.»

   اگر بخواهیم كاملاً صادق باشیم، اذعان خواهیم كرد كه در نگرش خود راجع به روابط جنسی همه ما به نحوی ضوابط و معیارهایی خود-محوری داریم. چند نفر از ما در خصوص روابط جنسی معیارهای خود را به گونه ای پایه گذاری می كنیم كه برای شخص مقابل بهترین باشد؟ هان؟

   حداقل یكی دو دلیل وجود دارد تا از معیارهایی كه خداوند تعیین نموده است پیروی كنیم. اولاً، خدا هم برای ما و هم برای شخص مقابل اهمیت قائل است. دوماً، حكمت و محبت خدا برای ما برترین است. بنابراین خداوند چه چیزی را به عنوان معیارهای خود تعیین می كند؟

   ۱. روابط جنسی یكی از موضوعاتی است كه در ابتدای كتاب مقدس درباره آن بحث شده است. خداوند رابطه جنسی را طراحی نمود تا بین یك زن و یك مرد به عنوان تجلی و بیان یك اتحاد دائمی باعث لذت شود، جایی كه آن دو تبدیل به «یك تن شوند». هیچ فرد دیگری به غیر از این دو نفر نباید در این رابطه دخالتی داشته باشد و یا باعث نابودی این رابطه گردد.

   ۲. چندین عرصه در روابط جنسی وجود دارد كه از لحاظ خدا صحیح نیست: زنا با خویشاوندان، روابط جنسی با حیوانات، روابط جنسی با كسی كه با او پیوند زناشویی ندارید، و داشتن روابط جنسی با كسی كه در عقد و ازدواج دیگری است. از نظر خدا همه غیر اخلاقی و اشتباه قلمداد

می گردد.

   به صراحت باید گفت كه تمامی گناهان ما (نه فقط گناهان جنسی)، بی حرمتی نسبت به خدایی است كه مقدس می باشد. برای مثال در یک جمله به ما گفته شده است تا از «فساد اخلاقی، ناپاكی، شهوت، امیال مضر و طمع اجتناب كنیم، كه بت پرستی، غضب، خشم، كینه توزی، تهمت و به كار بردن الفاظ كثیف نیز از آن جمله هستند…»

   حال هیچ انسان زنده ای نیست تا بتواند اظهار كند كه حتی از این فهرست كوتاه گناهان مبرا است. خدا می فرماید كه همه ما مرتكب گناه می شویم، اما خداوند از ما می خواهد تا اجازه ندهیم زندگی ما با فساد اخلاقی، ناپاكی، شهوت، خشم و غیره منقوش گردد. احتمالاً شما نیز در این خصوص با خدا هم عقیده هستید.

   خدا مایل است تا وارد زندگی هر یک از ما شود و با ما یک رابطه نزدیک و صمیمی داشته باشد، و در مسیر آن چه در نزد او صحیح است ما را هدایت كند تا ما بتوانیم آن چه را كه عیسی «زندگی پربركت» می نامد تجربه كنیم.

   عیسی توضیح می دهد كه مایل است ما چه چیزهایی را در زندگی خود تجربه كنیم: محبت، شادی، آرامش، بردباری، مهربانی، نیكویی و كنترل شخصی. زمانی كه وارد رابطه با خدا می شویم، او تمامی این صفات و خصوصیات را در زندگی ما ایجاد می كند. (توجه كنید من نگفتم كه عیسی طالب آن است كه ما مردمانی بامحبت، شادمان، آرام، بردبار و مهربان باشیم.)

   زمانی كه ما در ابعاد شخصی محبت او را می شناسیم، محبت وی چنان بر ما تاثیر می گذارد كه ما را قادر می سازد دیگران را با محبتی

عمیق تر دوست داشته باشیم، با دیگران صبورتر باشیم، با همدیگر محترمانه رفتار كنیم و غیره.

   رابطه با خدا به اندازه ای ارزشمند و فوق العاده است كه بر روابط ما با دیگران نیز تاثیر می گذارد.در این جا بعضی اظهارات صریح را

می خوانید كه نشان می دهد طرز فكر خدا درباره روابط جنسی چیست:

«از شهوترانی بگریزید. هر گناه دیگری که انسان مرتکب می‌شود خارج از بدن است،

امّا هرکه مرتکب گناهان جنسی می‌شود، نسبت به بدن خود گناه می‌کند.»

(اول قرنتیان ۶ : ۱۸)

 

«خواست خدا این است که شما پاک باشید و از روابط جنسی نامشروع بپرهیزید. همة شما باید بدانید چگونه بدن خود را همیشه

تحت کنترل داشته باشید و آن را پاک و محترم نگاه دارید و مانند ملّتهای خداناشناس، دستخوش امیال و شهوات جسمانی

نگردید. در این خصوص هیچ‌کس نباید از ایمانداران سوء استفاده کند زیرا همان‌طوری که من قبلاً با تأکید زیاد

به شما گفته بودم: خداوند به کسانی که این کارها را می‌کنند، کیفر خواهد داد.»

(اول تسالونیكیان ۴ : ۳ – ۶)

 

«همه باید ازدواج را محترم بشمارند و پیوند زناشویی را از آلودگی دور نگاه دارند،

زیرا خدا زناکاران را خواه مجرّد، خواه متأهّل به کیفر خواهد رسانید.»

(عبرانیان ۱۳ : ۴)

 

 

«چطور می توانیم با خداوند رابطه شخصی خود را آغاز نمائیم؟»

 

bottom of page