top of page

 

«چرا قوانین طبیعت همیشه استوار و ثابت قدم می باشند؟»

 

«اینقدر سازمان یافته، واقعاً خارقالعاده است»

 

   همه چیز در زندگی ما نامعلوم نیست. روی بعضی از چیزها همیشه می توان حساب كرد. برای مثال نیروی جاذبه هرگز اتفاقی نیست. اگر یک فنجان قهوه داغ را برای مدتی روی پیشخوان بگذاریم سرد خواهد شد. چرخش زمین در عرض ۲۴ ساعت به پایان می رسد، یک روز پس از روز دیگر. آب همیشه در دمای صفر درجه سانتیگراد یخ می بندد، این اتفاق هرگز در دمای ۷ و یا ۱۷ درجه نمی افتد.

   جهان هستی ما به اندازه ای دقیق است كه دانشمندان می دانند چه موقع باید یک ثانیه كبیسه به ساعت های ما اضافه كنند. آیا عجیب نیست كه جهان هستی ما تا این اندازه منظم است؟ چگونه است كه می توانیم قوانین طبیعت را كه هرگز تغییر نمی پذیرند بشناسیم؟ هرگز.

   كیهان شناس، شان كارول، اظهار می كند: «یک قانون فیزیک، الگویی است كه طبیعت از آن پیروی می كند، بدون هیچ استثنایی.»

(شان كارول كیهان شناس از انستیتو تكنولوژی كالیفرنیا، به نقل از روزنامه نیویورک تایمز، nytimes.com، ۲۰۰۷)

   امروزه دانشمندان این نظریه را تصدیق می كنند كه جهان هستی مطابق با قوانین عمل می كند. تمامی دانش علوم بر پایه و اساسی قرار گرفته است كه نویسنده، جیمز ترفیل، آن را مبادی و اصل كلیت می نامد: «این اصل می گوید كه تمامی قوانین طبیعت را كه ما در این جا و هم اكنون در آزمایشگاه های خود كشف می كنیم، در تمام نقاط مختلف جهان هستی صادقند و همواره در جریان می باشند.»

(جیمز ترفیل، «خواندن ذهن خدا»، نیویورک: Anchor Books، ۱۹۸۹، صفحه ۱)

   بیش از این، هم چنان كه دانشمندان مشاهدات خود را ثبت می كنند، آنان صرفاً كلمات و پاراگراف ها را به كار نمی برند. می توان با اعداد و ارقام به قوانین طبیعت سندیت بخشید. این قوانین را می توان با زبان ریاضیات سنجید و حساب كرد.

   ریاضیدانان بزرگ متعجب شده اند كه این موضوع چقدر عجیب است. هیچ نیاز منطقی وجود ندارد تا یک جهان هستی از قوانین پیروی كند؛ جهانی را در نظر بگیرید كه فقط از قوانین ریاضی پیروی می كند. میزان سرعت نور ۳۰۰۰۰۰ كیلومتر در ثانیه است و هیچ فرقی نمی كند اگر این نور از چراغ قوه یک بچه ساطع شود و یا از ستارهای كه كهكشان ها از ما دور است.

   از لحاظ ریاضی یک سرعت دقیق نور وجود دارد كه تغییر نمی كند.فیزیكدان، یوگین ویگنر، اعتراف می كند كه پشتیبانی دانش ریاضی از طبیعت «چیزی است كه از این وضع اسرارآمیز حمایت می كند و هیچ توضیح معقول و منطقی برای آن وجود ندارد.»

(یوگین ویگنر، «تاثیر نامعقول ریاضیات در علوم طبیعی»

   در سرمقاله های داگلاس كمپبل و جان هیگینز، ریاضیات (بلمونت كالیفرنیا: Wadsworth، ۱۹۸۴)، جلد ۳، صفحه ۱۱۷) ریچارد فیمن، برنده جایزه نوبل در الكترودینامیك كوانتومی، گفت: «این كه چرا طبیعت وابسته به ریاضیات است یک معماست… این واقعیت كه اصولاً قوانین به هر نوعی وجود دارند خود یک نوع معجزه است.» (ریچارد فیمن، «مفهوم همه این ها: افكار یک شهروند دانشمند»، (نیویورک: Basic Books، ۱۹۹۸)، صفحه ۴۳)

   

   شگفتی و حیرت از درک این موضوع سرچشمه می گیرد كه جهان هستی مجبور نیست این گونه رفتار كند. تصور یک جهان هستی كه به طور غیر قابل پیش بینانه ای لحظه به لحظه تغییر می كند كار بسیار ساده ای است، و یا یک جهان هستی كه چیزها به یكباره به وجود می آیند و به یكباره از بین می روند.

   در عوض دانشمندان هنوز هم به این اعتقاد خود كه عالم هستی دارای عقلانیتی بنیادی است پابیندند و به این اعتقاد خود وفادار مانده اند. فیزیكدان، پل سی. دیویس، اظهار می دارد كه: «… برای دانشمند بودن، شما باید معتقد باشید كه عالم هستی به وسیله یک سری قوانین ریاضی قابل اطمینان، تغییرناپذیر، مطلق و عالم گیر اداره می شود كه منشاء آن نامعلوم است.

   شما باید باور داشته باشید كه این قوانین شكست نخواهند خورد، آن چنان كه وقتی شما فردا صبح از خواب بلند می شوید شاهد آن نباشید كه حرارت از سرما به گرما جریان دارد، و یا سرعت نور هر ساعت در حال تغییر است.

   در طول سال ها، اغلب این سوال را از همكاران فیزیكدان خود پرسیده ام كه چرا قوانین فیزیكی این گونه اند كه اینک هستند؟ …پاسخی كه محبوبیت دارد این است:

   «هیچ دلیلی وجود ندارد، قوانین فیزیكی همین گونه اند كه هستند، … فقط می توان گفت كه این گونه هستند.»

(پل سی. دیویس، فیزیكدان، كیهانشناس، زیستشناس كیهانی، از دانشگاه ایالت آریزونا؛ به نقل از edge.org/۳rd_culture/davies۰۷/davies۰۷_index.html)

   حتی با گذشت زمان، این قوانین ثابت و مستحكم باقی می مانند. همان قوانین حاكم بر طبیعت كه این جا بر روی كره زمین وجود دارد، در

ستاره ای كه میلیاردها سال نوری از ما دور است نیز حاكم می باشد. تحقیقی كه اخیراً انجام شد تایید نمود كه:

   «یكی از مهم ترین ارقام در فیزیک نسبت ثابت و معین حجم پروتون- الكترون است، و این نسبت همان گونه كه این جا بر روی كره زمین وجود دارد در كهكشانی كه شش میلیارد سال نوری از زمین فاصله دارد نیز یكسان می باشد. این تحقیقات جدید، منازعاتی در این خصوص كه آیا قوانین طبیعت در قسمت های مختلف عالم هستی متفاوت هستند را رد می كند.»

(دكتر امیلی بلدوین؛ «قوانین طبیعت هنوز هم كائنات دوردست را شامل می شوند»؛ AstronomyNow.com؛ ژوئن ۲۰۰۸)

   تمامی علوم مدرن متكی بر این باورند كه قوانینی منطقی در عالم هستی وجود دارد. گروه عمده دانشمندان مدرنی كه عامل پیشبرد اكتشافات و

یافته ها بودند، مردان و زنانی هستند كه به وجود خدای قادر مطلق ایمان داشتند. چرا؟

   آنان این گونه تصور كرده اند كه عالم هستی از قوانینی پیروی می كند كه با عقلانیت و عظمت خدای خالق هم خوانی دارد. همان طور كه خدا ثابت و تغییرناپذیر است، یک طبیعت ثابت برای علوم وجود دارد.

   آنان باور داشتند كه خدا جهان هستی را آفرید تا طبق قانون، مطابق با علتی الهی و با یک زیبایی پرشكوه عمل نماید. این موضوع كاملاً برای مردمانی كه به خدایان متعدد ایمان داشتند متفاوت است، خدایانی كه هر یک به نوبه خود مطابق با هوی و هوس و یا خلق و خوی خویش عالم هستی را تحت تاثیر قرار می داد.

   در جوامعی كه پرستش خدایان بی شمار رواج داشت، خدایان، بی ثبات و غیر قابل جستجو بودند و طبیعت به وسیله خدایانی حكمرانی می شد كه شناخت آنان میسر نبود. به گمان آنان عالم هستی نیز همانند خدایانشان این گونه مرموز عمل می كرد، و به ندرت به ذهنشان خطور می نمود كه ممكن است قضیه به گونه ای دیگر نیز باشد.

   این عقیده كه عالم هستی ممكن است قابل كشف شدن، هوشمند و منظم باشد و در عین حال معقول و قابل پیش بینی نیز باشد، دیدگاهی نبود كه آنان نسبت به دنیا داشتند.از سوی دیگر، پیروان مسیح بر این باور بودند كه خدا معقول و منطقی است، او حكیم است و مایل است تا شناخته شود، چرا كه خدا را دیده بودند كه خویشتن را در عیسی آشكار ساخته بود.در سرتاسر كتاب مقدس اظهاراتی از این قبیل بسیارند:

   «خدا آنان را مجازات می‌کند و این کار برحق است، زیرا آنچه آدمیان دربارة خدا می‌توانند بدانند، بر آنها آشکار است زیرا خدا آن را در پیش چشمان آنان قرار داده است.  از زمان آفرینش دنیا صفات نادیدنی او یعنی قدرت ازلی و الوهیّت او در چیزهایی که او آفریده است، به روشنی مشاهده می‌شود و از این رو آنها ابداً عذری ندارند.» (رومیان ۱ : ۱۹ و ۲۰)

 

   بزرگ ترین پیشرفت های موجود در علوم مدرن به وسیله كسانی انجام گرفت كه به مطالب نوشته شده در اناجیل درباره خداوند ایمان داشتند…

«زیرا به وسیلة او هر آنچه در آسمان و زمین است دیدنی‌ها و نادیدنی‌ها، پادشاهان، حکمرانان و اولیای امور آفریده شدند، آری تمام موجودات

به وسیلة او و برای او آفریده شد.او قبل از همه‌چیز وجود داشت و همه‌چیز به وسیلة او با هم ارتباط پیدا می‌کند.»

(كولسیان ۱ : ۱۶ و ۱۷)

 

   آنها باور داشتند كه خدا همه چیز را آفرید و به شكلی منطقی نظم بخشید، تا نوع بشر آن را كشف كرده و از آن سود برد و همچنین برای جلال خدا تا ما با مشاهده كارهای بزرگ او به قدرت و عظمتش در كار خلقت پی ببریم. «نیوتون و معاصرین وی بر این باور بودند كه با بكارگیری دانش علوم، آنان قادر خواهند بود نقشه الهی را كه زمینه آن نظم و ترتیب ریاضی است برای عالم هستی آشكار كنند.»

(پل سی. دیویس، به نقل از edge.org/discourse/science_faith.html)

   برخی از دانشمندان برجسته كه انگیزه كارهایشان ایمان آنان بود عبارتند از: كوپرنیك، كپلر، گالیله، دكارت، بویل، نیوتون، لایبنیتز، گاسندی، پاسكال، مرسین، كوویر، هاروی، دالتون، فارادی، هرشل، ژول، لایل، لاووسیر، پریستلی، كلوین، اهم، آمپر، استنو، پاستور، مكسل، پلانك و مندل.

   این دانشمندان كاملاً متقاعد بودند كه خدا یک جهان هستی باشكوه را خلق كرد كه می توان آن را به وسیله علم ریاضی محاسبه نمود و از این طریق به كشفیاتی دقیق و ارزشمند دست یافت.

   این طرز فكر باعث كشف قانون سوم كپلر شد بدین مضمون كه مکعب فاصله متوسط هر سیاره تا خورشید با مربع زمان یک دور کامل گردش سیاره به دور خورشید تناسب مستقیم دارد. چگونه ممكن بود كسی بتواند این را كشف كند؟

   كپلر توانست، بیشتر به این دلیل كه او متقاعد بود بایستی یک رابطه زیبا و نهفته ریاضی وجود داشته باشد كه در انتظار كشف شدن است… كه به وسیله خدایی كه هوش و درایتش بسیار فراتر از ماست به شكلی منظم در جای خود قرار داده شده است.

   امروزه حتی غیر روحانی ترین دانشمندان بر این موضوع واقفند كه طبیعت نه تنها دارای نظم است، بلكه سادگی و زیبایی خاصی را نیز در بر دارد. پرسشی كه در ورای تعاقب و پیگیری های علمی قرار دارد بجا و معقول است… چرا عالم هستی دارای نظم و ترتیب است؟

   پاسخ این پرسش برای بسیاری از فیزیكدانان، كیهان شناسان و زیست شناسانی كه اساس علوم مدرن را پایه ریزی كردند واضح و آشكار بود:

«یک خالق برای همه چیز وجود دارد و آن شخص خدای بامحبت و معقول است و كسی است كه به طور

مكرر خویشتن را به نوع بشر می نمایاند و عالم هستی را با قدرت خویش نگاه داری می كند.»

(عبرانیان ۱ : ۱ – ۳، كولسیان ۱ : ۱۶ – ۱۹، یوحنا ۱ : ۱ – ۵، اشعیا ۴۰ – ۶۶)

 

«برای مشاهده مدارک دیگری كه دال بر وجود خداست لطفاً آیا خدایی هست؟ را ملاحظه نمایید.»

 

   «قسمت هایی از این مقاله كه مربوط به ماهیت پایدار و ثابت علوم است از كتاب «چه چیزی درباره مسحیت تا این اندازه عالی است» به نوشته دینیش دسوزا، انتشارات رگنری، سال ۲۰۰۷، فصل ۱۱ برگرفته شده است.»

 

 

«چطور می توانیم با خداوند رابطه شخصی خود را آغاز نمائیم؟»

 

bottom of page