top of page

 

«پورنوی سمی، روابط جنسی مسموم و زهرآگين: نگاهي واقعی به مقوله پورنوگرافی»

 

«جستجو برای یافتن آزادی در پورنو، اعتیاد به پورنوگرافی، تاثیرات پورنوگرافی»

 

   «نویسنده: جین مك كانل»

   «پورنو و اعتیاد . . . روابط جنسی خارج از محدوده.»

   در یك شب سرد و تاریك هیچ چیز لذت بخش تر از تماشای آتشی نیست كه درون شومینه در حال سوختن است. شما می توانید هیزم ها را روی هم بچینید و اجازه دهید كه گرم و خوب بسوزد. این كاری بی خطر و شاعرانه است كه باعث تمدد اعصاب می شود.

   حال آتش را از شومینه (جای مخصوصی كه برای آتش ساخته شده است) بیرون بیاورید و هیزم مشتعل را وسط اتاق نشیمن بیندازید. اكنون همان آتش، ویرانگر و مخرب خواهد شد. در این صورت ممكن است آتش تمامی خانه را بسوزاند و افرادی را كه در خانه هستند به كشتن دهد. رابطه جنسی نیز درست شبیه آتش است.

   تا زمانی كه روابط جنسی از طریق ازدواج و تعهد ایمن سازی شده و محفوظ است، بسیار عالی و فوق العاده و در عین حال مطبوع و شاعرانه است. اما پورنوگرافی روابط جنسی را از این محدوده خارج میكند.

 

   «پورنو- یك تجارت بزرگ.»

   پورنو یك تجارت عظیم است كه درآمد سرشاری دارد و برای این سوداگران مهم نیست كه این درآمد كلان چطور به دست می آید. آن ها حاضرند هر چیزی را به شما نمایش دهند تا شما دوباره مراجعه كرده و خرید بیشتری بكنید. روزنامه نیویورك تایمز در تاریخ بیست می سال ۲۰۰۱ در مقاله ای با عنوان «سرمایه داری عریان» می نویسد: «سال گذشته ۱۱۰۰۰ عنوان فیلم ویدئویی پورنو ساخته شده است، هالیوود تعداد ۴۰۰ فیلم از این نوع ساخته است و تعداد ۷۰۰۰۰ وب سایت در این ارتباط ایجاد شده اند.»

 

   «تجسم و تصوری كه پورنو از روابط جنسی دارد.»

   داشتن عقیده ای سالم و صحیح در رابطه با این مسئله كه در ارتباط با روابط جنسی در كجا قرار داریم، یكی از حیطه های اساسی و حیاتی روان انسان است. اگر این نظریات مخدوش و آلوده شوند، در قسمتی از هویت ما پیچیدگی و بحران پیش می آید. فرهنگ پورنو به شما می گوید كه روابط جنسی، عشق و نزدیكی و صمیمیت همه معنایی واحد دارد و هیچ تفاوتی بین آن ها وجود ندارد. در فرهنگ و آموزش پورنو افرادی كه كاملاً با همدیگر غریبه هستند با هم رابطه جنسی برقرار می كنند، حتی با اشخاصی كه در همان لحظه آشنا شده اند. آنها معتقدند كه: «آنچه مهم است رضایت و خشنودی من است و بس و تا زمانی كه از این رابطه ارضاء می شوم، مهم نیست از بدن چه كسی استفاده می كنم.» پورنو به شما می قبولاند كه آزاد هستید رابطه جنسی را در هر موقع، با هركسی كه مایلید برقرار كنید، بدون اینكه مجبور باشید به پیآمد آن فكر كنید.

 

   «روابط جنسی واقعاً چیست؟»

   مشكلی كه در دیدگاه پست و سطحی پورنو وجود دارد این است كه روابط بین دو انسان بر اساس تعهدات، اعتماد و علاقه دوطرفه پایه گذاری

نمی شود بلكه بر اساس رابطه جنسی پایه گذاری می گردد. اگر رابطه جنسی در محدوده خود محفوظ بماند، مانند آتش درون شومینه، رابطه ای واقعاً شگفت انگیز و فوق العاده است. بودن در كنار كسی كه عاشق شماست و به شما احترام می گذارد، برای تمامی عمر نسبت به شما متعهد است و كسی كه قادر است كاملاً خود را وقف شما كند، رابطه جنسی را مبدل به رابطه ای عالی و خوب می كند.

 

   «اثرات پورنوگرافی: دروغ های پورنو.»

   شما هرگز قادر نخواهید بود تا از طریق پورنوگرافی حقیقت را درباره روابط جنسی بدانید. چرا كه پورنوگرافی با حقیقت سر و كار ندارد. پورنوگرافی نه به منظور آموزش، بلكه صرفاً به منظور فروش به وجود آمده است. بنابراین پورنوگرافی به منظور جذب و نگهداری تماشاگران حاضر است هر دروغی را بگوید. پورنو دروغ های بی شماری را درباره زنان، ازدواج و موضوعات دیگر اشاعه می دهد. بیایید با هم به تعدادی از این اكاذیب نگاه كنیم و ببینیم كه چنین دروغ هایی چطور قادر است زندگی و گرایش های شما را آشفته و آلوده سازد.

 

   دروغ شماره ۱: زنان در جایگاهی پایین تر از انسان قرار دارند در مجله «پلی بوی» زنان را «خرگوش كوچولو» می نامند و آنها را تبدیل به یك «هم بازی» یا حیواناتی دست آموز و جذاب می كنند و زنان حكم اسباب بازی را دارند. مجله «پنت هاووس» عنوان «حیوان خانگی» را به زنان اطلاق می كند. پورنو، اغلب به زنان نسبت و عناوینی هم چون حیوانات، بازیچه ها و یا اجزای بدن را می دهد. در عكسهای پورنو اغلب اوقات تنها بدن و اعضای تناسلی زنان به نمایش گذاشته شده و تصویری از صورت دیده نمی شود. به این نظریه كه زنان نیز همانند مردان انسان هایی با اندیشه و تفكر هستند كه دارای احساس می باشند، اهمیتی داده نمی شود و جایگاه زنان را تا حد ممكن تنزل می دهند.

   دروغ شماره ۲: زنان بازیچه و آلت تفریح هستند بعضی از مجلات ورزشی شماره ای در خصوص «لباس شنا» منتشر می كنند. آن ها اظهار

می دارند كه زنان نوعی سرگرمی و تفریح بیش نیستند. پورنو، روابط جنسی را نوعی مسابقه و بازی می انگارد، و در یك مسابقه یا باید پیروز و برنده شد و یا امتیاز آورد. مردانی كه خریدار چنین طرز فكری هستند در ارتباط با زنان به دنبال كسب امتیاز بیشترند. آنها مردانگی خود را برحسب «پیروزی های» به دست آمده می سنجند. هر تعداد از زنانی را كه تصاحب می كنند به حساب پیروزی های خود ثبت می كنند، مانند جایزه یا كاپ افتخاری كه بر طاقچه افتخارات دیگر افزوده می شود. افتخاری دیگر، تا مردانگیشان را به خود و دیگران ثابت كنند.

   دروغ شماره ۳: زنان جزو اسباب و دارایی هستند همه ما آگهی های تبلیغاتی ماشین های جذاب و براق را دیده ایم در حالی كه زنی شهوت انگیز بر روی آن تكیه زده است. پیامی خاموش كه با زبان بی زبانی می گوید: «یكی از این ماشین ها را بخرید و هر دو را تصاحب كنید.» پورنوی پیشرفته، حتی از این نیز جلوتر رفته و عكس های زنان را همانند كالاهای تبلیغاتی در كاتالوگ ها چاپ و منتشر می كند و تا جایی كه امكان دارد جنس مورد نظر را با بی پروایی هرچه تمام تر در معرض دید خریدار قرار می دهد. این طرز فكر مردان جوان بسیار تعجب آور است كه تصور می كنند اگر برای دختری خرج كنند و او را بیرون ببرند حق آن را دارند كه با او ارتباط جنسی داشته باشند. پورنو به ما این را می گوید كه زنان را می توان همانند كالا خریداری نمود.

   دروغ شماره ۴: ارزش یك زن بستگی به جذابیت بدنی او داردزنانی كه جذابیت بدنی چندانی ندارند از نقطه نظر پورنوگرافی باید مورد تمسخر و خنده قرار گیرند. به چنین زنانی عناوینی همچون سگ، نهنگ، خوك و یا حتی بدتر از اینها اطلاق می شود، تنها به این خاطر كه آنها در چارچوب و معیارهای آنچه پورنو «زن كامل» مینامد نمی گنجند. پورنو اهمیتی برای شخصیت و طرز فكر زن قائل نمی شود. تنها چیزی كه اهمیت دارد بدن او است.

   دروغ شماره ۵: زنان علاقه مندند كه به آنها تجاوز شود سناریوی همیشگی پورنو این است: «وقتی زنی می گوید نه، منظورش این است كه نظر مثبت دارد.» در فیلم های پورنو، ابتدا زنانی را نمایش می دهند كه مورد تجاوز قرار گرفته اند. آنها در حال مبارزه، تقلا و لگد زدن هستند، اما كم كم خوش شان آمده و تسلیم می شوند. پورنو به مردان این را آموزش می دهد تا از آزار رسانیدن و صدمه زدن به زنان لذت برده و به عنوان تفریح و سرگرمی به آن بنگرند.

   دروغ شماره ۶: زنان را باید پست و خفیف كرد در پورنو همواره شاهد سخنان زشت و نفرت انگیز خطاب به زنان هستیم. در فیلم های پورنو زنانی را به نمایش می گذارند كه پیوسته در معرض صدها نوع شكنجه و تحقیرهای بیمارگونه قرار می گیرند و عاجزانه تقاضا می كنند تا شكنجه و تحقیر بیشتری به آنها روا دارند. آیا چنین طرز رفتاری احترام گذاشتن به زنان است؟ آیا عشقی در این میان وجود دارد؟ یا تمامی این ها نشانه تنفر و اهانتی است كه پورنو در مقابل زنان دارد؟

   دروغ شماره ۷: كودكان نیز باید روابط جنسی داشته باشند یكی از پرفروش ترین فیلم های پورنو، تصویر بدلی و ساختگی «بچه گانه» از زنان است. زنان در این فیلم ها طوری ساخته و پرداخته می شوند كه به شكل دختر بچه های كوچك به نظر بیایند. زنان موهایشان را دم اسبی كرده و كفشهای كوچك به پا می كنند و در حالی كه عروسك خرس كوچولویی در دست گرفته اند در فیلم ظاهر می شوند. پیام این فیلم ها و كارتون ها این است كه بزرگسالان می توانند با بچه ها روابط جنسی داشته باشند. بنابراین كسانی كه این فیلم های پورنو را تماشا می كنند به خودشان اجازه

می دهند كه با نگاهی جنسی به كودكان بنگرند.

   دروغ شماره ۸: روابط جنسی نامشروع، مفرح استپورنو اغلب عناصری خطرناك و نامشروع را وارد روابط جنسی می كند تا آن را جالب تر جلوه دهد. پورنو به مخاطب تلقین می كند كه اگر روابط جنسی عجیب و غریب، خطرناك و نامشروع نباشد لذت بخش نخواهد بود.

   دروغ شماره ۹: فاحشگی فریبنده و مسحوركننده استپورنو به مقوله فاحشگی رنگ و روی دیگری می دهد و آن را هیجان انگیز می نمایاند. در حقیقت بسیاری از زنانی كه در فیلم های پورنو بازی می كنند، دختران فراری هستند كه در دام این اسارت و بردگی گرفتار شده اند. بسیاری از این زنان مورد آزار و اذیت جنسی قرار گرفته و بعضی از آنها به بیماری های مختلف آمیزشی و غیر قابل علاج ناشی از روابط جنسی مبتلا شده اند كه به شدت واگیردار بوده و منجر به مرگ آنان در سنین جوانی می شود. اغلب این زنان مواد مخدر مصرف می كنند تا بتوانند این شرایط را تحمل كنند.

 

   «تاثیرات پورنوگرافی: آخر خط.»

   پورنوگرافی از زندگی تباه شده زنان جوان، و همچنین مردان اسیر و گرفتاری كه حاضرند پول و وقت زیادی را صرف این محصولات كنند، سود و منفعت سرشاری می برد.

 

   «تاثیرات پورنوگرافی: قدرت این تصاویر.»

   ممكن است فكر كنیم چیزهایی را كه می بینیم و می شنویم تاثیری بر روی ما نمی گذارند، در حالی كه همه ما تصدیق خواهیم كرد كه گوش دادن به یك موسیقی خوب، تماشای یك فیلم خوب و یا مطالعه یك كتاب خوب به كیفیت زندگی ما می افزاید.

   آنچه را كه برشمردیم قادر است به ما آرامش دهد، برای ما آموزنده باشد، و همچنین الهام بخش بوده و انگیزه ای برای حركت ما شود. همانطور كه وسایل ارتباط جمعی باعث ترقی و تعالی اخلاقی و معنوی می شود و برای ما سودمند است، تصاویر پورنو نیز قادر است تاثیرات منفی بر روی ما به جا بگذارد. تصاویر همیشه خنثی نیستند.

   تصاویر قادرند ما را ترغیب و تشویق كنند. تاجرها به خوبی می دانند كه اگر بتوانند تصاویر مجاب كننده و متقاعد كننده ای از كالاهایشان را در لحظه ای كه احساسات شما به اوج خود رسیده است به نمایش بگذارند، این تصاویر در ضمیر ناخودآگاه شما نفوذ كرده و تاثیری بسزایی بر جای خواهند گذاشت.

   كارشناسان صنعت تبلیغات به قدری در كار خود مهارت دارند كه قادرند از قبل پیش بینی كنند كه با دیدن آگهی مورد نظر چقدر فروششان بالا خواهد رفت. بعضی اوقات تماشاگران حتی اسم كالای مورد نظر را هم نمی بینند. كارخانه معروف «ریسز پیسز» مبلغ هنگفتی برای تبلیغ آب نبات خود به فیلم ساز فیلم «ایی تی» پرداخت نمود تا فقط برای چند لحظه كالای مورد نظر را در فیلم خود به نمایش بگذارد.

   نتیجه این بود كه درآمد حاصل از فروش این آب نبات سر به فلك كشید. چرا؟ چون اوج احساسی را كه پسر كوچك در آن لحظه نسبت به موجود فضایی دارد، همزمان از طریق تصویر بصری آب نبات به نمایش گذاشته می شود.

   اگر تماشای یك لحظه از تصویر كالایی كه كانون و نقطه اصلی فیلم هم نیست قادر است در رفتار انسان ها این چنین تغییر و تحول ایجاد كند، پس تصورش را بكنید فیلمی كه تمامی هوش و حواس شما را به مدت یك ساعت و نیم بر پرده سینما یا تلویزیون با تصاویر باز و آشكارای جنسی به خود جلب و میخكوب می كند، قادر است چه تاثیری بر روی شما بگذارد.

 

   «پورنوگرافی چه تاثیراتی بر روی مردان دارد؟»

   آیا می دانید چنین تصاویری باعث می شود تا چه عقایدی در ذهن ما پرورش یابد؟ اگر تمامی عقاید اشتباه و نادرست را مرتب به خورد شما بدهند، ابعاد روحی و روانی شما به قدری آلوده خواهد شد كه بدون شك زندگی شما را با مشكلات بی شماری روبرو خواهد ساخت. یكی از شاخه های حیاتی و اساسی سلامت روانی ما انسان ها این است كه بدانیم از لحاظ جنسی چه كسی هستیم. اگر این عقاید آلوده شوند، یك بخش از هویت ما آلوده و صدمه می بنید.