top of page

 ماهیت عیسی مسیح​

آیا اوفقط یک انسان است و یا خداوند است؟

نوید رهایی

آیا اوفقط یک انسان است و یا خداوند است؟

فراتر از يك ايمان كوركورانه

 

آیا او پسر خدا بود؟

نگاهی اجمالی به زندگی عیسی و اینكه چرا اعتقاد به او یك ایمان كوركورانه نیست.

 

به نوشته پل ایی. لیتل

برای ما غیر ممكن است كه بطور قطع بدانیم آیا خدا وجود دارد یا خیر، و یا اینكه او چگونه است، مگر اینكه او پیش قدم شده و خود را بر ما آشكار سازد. ما باید بدانیم كه خداوند شبیه چیست و نظرش در مورد ما چه می باشد. فرض كنید كه ما می دانستیم خدا وجود دارد اما او شبیه آدولف هیتلر بود و شخصیتی دمدمی مزاج، شریر و بدطینت، متعصب و بی رحم داشت. واقعاً چقدر وحشتناك می شد اگر چنین می بود!

آيا عيسی هرگز گفت كه او خداست؟

آیا عیسی خداست؟ درباره ی این ادعای جالب تحقیق كنید 

 

به نظر می آید كه اولین پیروان عیسی كاملاً به این موضوع اعتقاد داشتند كه عیسی، خدای كامل است كه به شكل انسان ظاهر شد. پولس فرمود:

«عیسی صورت خدای نادیده است … در او كاملیت خدا ساكن شد.»

یوحنا گفت:

«عیسی جهان را آفرید.»

پطرس گفت:

«هر كس كه به او ایمان آورد بخشش گناهان را از طریق نام او دریافت خواهد كرد.»

اما عیسی درباره ی خودش چه گفت؟ آیا او هرگز خود را به عنوان خدا معرفی نمود؟ بر پایه ی آن چه در كتاب مقدس می خوانیم قطعاً همین طور است. در این جا برخی از اظهارات عیسی را در طول مدتی كه بر روی زمین می زیست، می خوانیم.

چرا عیسی مسیح می بایست ابتدا می مرد؟

لزوم مردن عیسی مسیح برای ما چه بود؟ این چه معنائی داشت؟

 

رهبران دینی او را برای کفرگفتن مصلوب کردند — برای اینکه ادعا میکرد خداوند است. بهمین دلیل آنان او را هلاک ساختند. آیا واقعا این اختیار در دست آنان بود؟

چندین هفته قبل دوست عیسی ایلعازرکه برای چهار روز مرده بود، عیسی آشکارا او را زنده کرد. او همه بیماریها را شفا داد ،حتی آنانی که نابینا بدنیا آمده بودند و یا آنانی که هرگز قادر براه رفتن نبودند. عیسی معجزه های بسیاری نشان داد. درست قبل از مصلوب شدنش آنان میگفتند ،”بنگرید , بخاطر معجزاتش دنیا پشتیبان اوست. آنان الوهیت و برابری او را با پدر ثابت کردند ،همانطور که او اظهار میکرد. او قدرت کامل داشت.

چرا شاگردان عيسی حاضر نشدند سكوت كنند؟

صحبت كردن درباره ی عیسی به معنای پذیرفتن خطر شكنجه و حتی مرگ برای شاگردان بود.

چرا آنها علیرغم این موضوع سكوت نكردند؟

 

هر یك از دوازده حواری عیسی، خانواده و حرفه خود را ترك كرده و اغلب اوقات به تنهایی در حال سفر به كشورهای دوردست بود. آنها اعلام میكردند كه عیسی مْرد و دوباره زنده شد. به خاطر اعلام كردن رستاخیز عیسی، آنها را شلاق زده و زندانی میكردند و بسیاری از شاگردان را نیز با زجر و شكنجه كشتند.

آیا اظهارات آنها بر پایه و اساسی استوار بود؟ آری، این حقیقت غیر قابل انكار است كه مطابق با آنچه عیسی قبلاً پیشگویی كرده بود پس از گذشت سه روز از مصلوب شدنش، قبر او را خالی یافتند.

چه کسی ۲

این مطلب ادامه ی موضوع چه كسی است.

 

این آخرین بخش از سری نوشته هایی است كه با موضوع آیا زمانی عدم و نیستی وجود داشته است؟ شروع شد. در ادامه ی موضوع هستی مورد مطالعه قرار گرفت و سپس موضوع “چه كسی” بررسی گردید. نكته های برجسته و اصلی در این سری از مطالعات ما به شرح زیر است: 

(۱) عدم و نیستی مطلق هرگز وجود نداشته است. اگر چنین بود، اكنون نیز همین عدم و نیستی ادامه داشت. اما «وجود دیگری» یا هستی، وجود دارد. برای مثال خود شما.

(۲) از آنجایی كه عدم و نیستی حقیقت ندارد، بنابراین همواره هستی وجود داشته است.

 

عیسی مسیح و ادیان دیگر

عیسی مسیح و ادیان دیگر

تفاوت بين عيسی مسيح و ديگر اديان جهان در چيست؟

 

بیایید به طور مختصر به جنبه های نمادین عیسی مسیح نگاه كنیم و ببینیم كه چگونه میان او و دیگر ادیان جهان تفاوتی اساسی وجود دارد.

 

۱- عیسی مسیح به دنبال آن است تا با ما ارتباط برقرار كند.
آیا تا به حال با كسی در ارتباط بوده اید كه همواره مجبور باشید ابتكار عمل نشان داده و در همه چیز قدم اول را بردارید؟ این گونه روابط بسیار خسته كننده اند و معمولاً دوام زیادی ندارند. بهترین دوستان كسانی هستند كه از حضور یكدیگر به قدری لذت می برند كه هر دو طرف به طور مساوی برای ادامه ی این رابطه وقت صرف می كنند. برخلاف مذاهب دیگر كه شخص همواره در تلاش است تا به خدا برسد، در مورد مسیح شما خدا را می بینید كه سعی دارد به شما نزدیك شود.

يهوديت و عيسی

یهودیان در حالی كه منتظر آمدن مسیح هستند، در جستجوی چه میباشند و چرا اغلب یهودیان عیسی را مسیح موعود نمیدانند؟

 

آیا تا به حال این سوال برای شما پیش آمده است كه چرا یهودیان عیسی را به عنوان مسیح موعود نمی پذیرند؟ مطمئناً سازمان «یهودیان برای عیسی» اظهار خواهد كرد كه یهودیان زیادی به مسیح ایمان دارند، و البته که چنین نیز هست.پرسش این است كه به چه دلیل رهبری دین یهود رسما اعلام کرده است كه عیسی، همان مسیح وعده داده شده در کتاب آنان نیست؟ به طور خلاصه باید گفت كه عیسی متناسب و درخور آنچه كه یهودیان از مسیح وعده داده شده انتظار داشتند نبود. در حقیقت تمامی اعمالی را كه عیسی انجام می داد درست برخلاف نظر و بینشی بود كه آنها نسبت به مسیح مورد انتظار داشتند.

 

تجربه ی من به عنوان يك معلم مذهبی هندو

بزرگ شدن با اعتقادات مذهب هندو

 

به نوشته رابی ماهاراج

زندگی كنونی ما هر چقدر هم رضایت بخش باشد، باز هم زمانی كه به گذشته نگاه می كنیم مواردی وجود دارند كه به خاطر آوردن آنها باعث احساس حسرت و تاسف در ما می شود. در خصوص خودم باید بگویم عمیق ترین کمبودی كه احساس می كنم مربوط به پدرم می باشد. پس از مرگ او اتفاقات زیادی افتاده است. اغلب اوقات با خود فكر می كنم كه اگر او زنده بود و در تمامی این مسائل با من شریك می شد، چه واکنشی از خود نشان می داد. من و پدرم هرگز در چیزی با هم شراكت نداشتیم و دلیلش نذرها و عهدهایی بود كه پدرم قبل از به دنیا آمدن من بسته بود. پدرم حتی یك بار هم در طول عمرش با من حرف نزد و حتی كوچك ترین اعتنایی به من نكرد.

 

يك سياحت روحانی عجيب ولی واقعی

یك قدرت برجسته و شناخته شده در امر پیش گویی،

طالع بینی و مشاوره ی روانی،

اما سفر روحانی خود او هنوز ادامه داشت . . .

 

به نوشته ی مارسیا مونته نگرو

هدایت روح، مدیتیشن (تفكر عمیق)، پیشگویی از روی ستارگان، فعالیت های فوق طبیعی، تمرین در نفس برتر، مدیتیشن كوندالینی، پرورش توانایی های ذهنی و روحی، دعا كردن خطاب به معلمین هندو، سفر ستاره ای (جدا شدن موقتی روح از بدن)، مبحث معانی رمزی اعداد، كارت های طالع بینی تاروت، تماس با مردگان، ارتباط با جادوگران، تصوف و عرفان، پیروی از موكتاناندا، راجنیش، ساعی بابا، ماهاراجی . . . و بسیاری دیگر از این قبیل، قسمت هایی از سفر من بود. چگونه به این راه كشیده شدم؟

 

فال گیران و گرفتن فال رايگان با كارت‌های تاروت

زمانی كه شما كارت های مجانی تاروت و یا نوشته های رایگان واسطه های روح را دریافت می كنید، آنها در واقع چه كاری انجام می دهند؟

 

شبكه واسطه های روح؟

شما تبلیغات این شبكه ها را در تلویزیون دیده اید. گمان می رود كه این افراد دارای بصیرت و چشم باطن هستند و این توانایی به آنان اجازه می دهد تا آنچه كه هیچ كس قادر به دانستن آن نیست را بدانند. زمانی كه یك واسطه روح تعبیر و تفسیر خود را ارائه می دهد، شخص تماس گیرنده واقعاً شگفت زده می شود.در حال حاضر، فرمانداری شهر نیویورك راهكار جدیدی برای اشتغال در امر آسایش و سعادت مردم بنیاد نهاده؛ بدین صورت كه افراد را به عنوان واسطه های روح تلفنی به كار گماشته است.

 

پاسخ به بعضی پرسش های ساده

پاسخ به بعضی پرسش های ساده

چرا می توانيد كتاب مقدس را باور كنيد؟

 

چگونه می توان فهمید كتاب مقدسی كه امروز در دستان ما است

قابل اطمینان می باشد؟

آیا یك شخص باهوش می تواند كتاب مقدس را باور كند؟

 

آری، كتاب مقدس افسانه و حكایت نیست و برخلاف كتاب های مذهبی دیگر خواستار یك ایمان كوركورانه از سوی انسان نیز نمی باشد. شواهد بسیاری موجود هستند که نه تنها از صحت و دقت تاریخی كتاب مقدس حمایت می كنند بلكه این ادعا را نیز به اثبات می رسانند كه این کتاب یك تالیف الهی است.

تاریخ كهن از صحت كتاب مقدس به عنوان یك نگارش تاریخی حمایت می كند.

انجیل ها، گزارشهای معتبر و قابل اطمینان متعددی را از زندگی مسیح در اختیار ما می گذارند.علم باستان شناسی از گزارش های كتاب مقدس پشتیبانی می كند.

 

 

كدام عيسی، عيسای واقعی است؟

 

رسانه ها، هنرمندان و محققین هر كدام «برداشت» منحصر به خود را از عیسی دارند . . .

چگونه باید عیسای واقعی را بشناسیم؟

 

در دنیا تصاویر متفاوت بسیاری از عیسی مسیح به ما نشان داده می شود. كدام تصویر درست است؟تصویر عیسی مسیح در تلویزیوناگر واعظین متعددی را در تلویزیون ببینید، متوجه خواهید شد كه قلب های آنان كجاست: در كیف پول شما. همیشه تقاضا برای پول شما وجود دارد. اغلب آنان به شما قول می دهند كه هر چه بیشتر به خدمت آنان كمك مالی كنید خداوند زندگی شما را از لحاظ مالی بیشتر بركت خواهد داد.

 

دو نوع حقيقت

عیسا به دین خود، موسا به دین خود!

 

این جمله در جامعه ی ما آشناست و بسیاری این جمله را به این منظور به کار می گیرند تا بگویند که هر کس با هر اعتقادی محترم است و هیچکس حق محکوم کردن کسی دیگر را به خاطر داشتن عقیده ای متفاوت ندارد.

 

به کارگیری این جمله به این منظورکاملن درست است چرا که داوری تنها از آن خداست و نه هیچ انسان یا قدرتی دیگر.اما بسیاری نیز از به کارگیری این جمله منظور دیگری دارند و آن این است که همه ی اعتقادات دینی درست هستند و هر کس در هر اعتقادی که هست راه درستی را در پیش گرفته و لازم نیست که همه به یک حقیقت اعتقاد داشته باشند چرا که حقیقت برای یکی یک چیز و برای دیگری می تواند چیز دیگری باشد. و به این ترتیب این ما انسان ها هستیم که ماهیت حقیقت را تعیین می کنیم و حقیقت به خودی خود و جدا از ما دارای ماهیت مستقلی نیست.

 

عيسی و طرفداری از زنان

 

دورنمای طرفداری از حقوق زنان:

عیسی از مدافعین طرفداری از زنان و حقوق زنان بود.

 

به نوشته مارلین آدامسون

ناظرین طرفداری از حقوق زنان، اغلب از مذهب های مختلف به خاطر رفتاری كه با زنان دارند انتقاد می كنند. در این خصوص حق كاملاً با آن هاست. می توان به مثال هایی از تجاوز مذهبی به حقوق زنان اشاره كرد كه چه در بیشتر جاهای دنیا رواج دارد. آنچه كه ناظرین طرفداری از حقوق زنان در نظر نمی گیرند این است كه عیسی یكی از مهم ترین متحدین طرفداری از حقوق زنان بوده است.

 

bottom of page